Сер 152018
 

Асоціація міст України звернулася з відкритим листом до Голови Центральної виборчої комісії Михайла Охендовського, у якому вона закликає ЦВК до 17 серпня 2018 року провести засідання та призначити відповідно до звернень облдержадміністрацій перші та додаткові місцеві вибори в ОТГ, утворених за процедурою визначеною спеціальним Законом.
Це дозволить територіальним громадам, де проживають близько мільйона громадян, завершити процедуру формування ОТГ задля розвитку і підвищення якості життя.
У листі зазначено, що Асоціація міст України занепокоєна ситуацією, спричиненою прийняттям Центральною виборчою комісією постанови від 9 серпня 2018 року № 122 «Про звернення до Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя».
Посилаючись на Рішення Конституційного Суду України від 26 квітня 2018 року щодо визнання неконституційним Закону України «Про всеукраїнський референдум», ЦВК припускає, що зазначене Рішення відновлює дію Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», що втратив чинність на підставі Закону України «Про всеукраїнський референдум» і що в такому разі рішення про об’єднання територіальних громад мають прийматися шляхом проведення місцевого референдуму.
Водночас, на сьогодні призначення перших та додаткових місцевих виборів очікують близько 100 об’єднаних територіальних громад, які пройшли всю процедуру об’єднання, передбачену спеціальним Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Він був прийнятий у 2015 році, і тому норми цього Закону, як спеціального, і як прийнятого Парламентом пізніше, мають пріоритет перед загальними нормами прийнятого у 1991 році Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», навіть якби зазначений закон відновив чинність.
У зв’язку з цим, Асоціація міст України вважає, що наразі відсутні правові підстави щодо не призначення перших та додаткових місцевих виборів у ОТГ відповідно до наявних на сьогодні звернень обласних державних адміністрацій.
Асоціація міст України підтримує позицію ідеолога децентралізаційної реформи Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана про те, що прийняття ЦВК такого рішення унеможливлює проведення в жовтні виборів у новоутворених об’єднаних громадах, адже воно створює ризик гальмування децентралізації, яка сьогодні є однією з найбільш успішних і затребуваних реформ (читати більше).
Нагадуємо, 9 серпня ЦВК прийняла рішення звернутися до Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя щодо надання роз’яснень стосовно законодавчого регулювання організації і порядку проведення всеукраїнського та місцевих референдумів в Україні, можливості призначення в установленому законом порядку Центральною виборчою комісією перших і додаткових місцевих виборів без проведення місцевого референдуму щодо підтримки добровільного об’єднання територіальних громад, добровільного приєднання до об’єднаної територіальної громади, а також, за необхідності, внесення відповідних змін до законодавчих актів з метою усунення правових колізій та неузгодженостей. Таке рішення дає ЦВК можливість не приймати рішення щодо проведення в жовтні місцевих виборів.

Приєднуйтесь до нас:
Сер 152018
 

Комітет виборців України закликає Центральну виборчу комісію невідкладно розблокувати вибори в об’єднаних територіальних громадах.

Вибори опинилися заблокованими після того як 9 серпня ЦВК прийняла Постанову № 122 «Про звернення до Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя», у якій відмовилася призначати вибори в об’єднаних громадах до отримання роз’яснення Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя щодо особливостей призначення таких виборів.

На думку ЦВК підставою для непризначення виборів є визнання неконституційним закону «Про всеукраїнський референдум» (рішення Конституційного суду України від 26 квітня 2018 року № 4-р/2018). ЦВК вважає, що скасування цього законодавчого акту могло відновити дію попереднього закону «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», який, в свою чергу, має інший підхід до об’єднання громад. Зокрема, однією з вимог для такого об’єднання є обов’язкове проведення місцевого референдуму.

Комітет виборців України розглядає таку позицію ЦВК як юридично необгрунтовану і таку, що перешкоджає здійсненню виборчих прав громадян. Старий закон «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» вважається офіційно таким, що втратив чинність (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1286-12). Жодних змін у його статусі після прийняття рішення КСУ від 26 квітня 2018 року не відбулося. Об’єднання громад проходило відповідно до Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад», який є чинним в Україні і не передбачає обов’язкового проведення місцевих референдумів.

Крім того незрозумілою є роль Комітету ВР у вирішенні цього питання. Комітети Верховної Ради не є уповноваженими на офіційне трактування норм законодавства. Їх роз’яснення не мають статусу офіційного тлумачення. Ці питання віднесено до компетенції Конституційного суду України. Тому наявність чи відсутність роз’яснень Комітету ВР ніяким чином не має впливати на призначення ЦВК виборів.

Відповідно до Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно із Законом «Про місцеві вибори» перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за 70 днів до дня їх проведення. У разі призначення виборів на останню неділю жовтня 2018 року вибори мають бути призначені ЦВК до 17 серпня.

На думку КВУ дії Центрвиборчкому є такими, що перешкоджають здійсненню виборчих прав громадян. За попередньою інформацією на жовтень 2018 року заплановано вибори в понад 100 об’єднаних громадах, в яких проживає 1 млн. осіб. Однак мова також йде про загрозу зриву виборів й в інших громадах, голосування в яких мало відбутися пізніше. Таким чином дії ЦВК ставлять під загрозу подальше проведення реформи децентралізації в Україні.

КВУ закликає ЦВК діяти виключно в рамках чинного законодавства і в найближчий час призначити перші місцеві вибори в об’єднаних громадах. ЦВК також може призначити вибори на іншу дату (пізніше жовтня 2018 року) у разі внесення змін до Постанови №32 від 12 лютого 2016 року щодо «Порядку призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів».

Приєднуйтесь до нас:
Сер 152018
 

20 серпня 2018 року (в понеділок)Чернівецька обласна громадська організація «Комітет виборців» проводить підсумкову конференцію за результатами реалізації проекту «Правова освіта громадян в територіальних громадах через Центр правової інформації та консультації».
До участі в зазначеному заході запрошені представники мережі центрів надання безоплатної правової допомоги, органів місцевого самоврядування Вижницького, Путильського та Сторожинецького районів, директори бібліотечних закладів та загальноосвітніх навчальних закладів, місцеві громадські організації, мас-медіа тощо.
В рамках підсумкової конференції буде проведено брифінг для місцевих ЗМІ, який проходитиме в конференц-залі Українського Народного Дому (вул.Якоба Петровича, 2).
Початок брифінгу12.00
Запрошуємо зацікавлених працівників місцевих ЗМІ до участі у брифінгу.

Приєднуйтесь до нас: