Про продовження процесу об’єднання територіальних громад у Сторожинецькому районі та перспективи їх розвитку йшлося 9 лютого у Сторожинецькій районній державній адміністрації. Директор Офісу реформ у Чернівецькій області Ігор Баб’юк та начальник відділу з питань містобудівного кадастру та регіонального розвитку управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури облдержадміністрації Христина Марчук зустрілися з головами сільських, селищних рад і об’єднаних територіальних громад району, спільно з якими розглянули низку проблемних питань, що стосуються процесу децентралізації.
За словами Ігоря Баб’юка, реформа не здійснюється за шаблоном – сьогодні в Україні існують абсолютно різні об’єднані громади, які нараховують від 2,5 тис. до 50 тис. осіб, однак, наголосив він, більше можливостей для розвитку мають саме великі об’єднання, адже у них є потрібні для цього ресурси – як фінансові, так і людські, щоб надавати необхідні послуги населенню – освітні, медичні, адміністративні тощо. Саме тому у районі перспективним було б створити Сторожинецьку об’єднану громаду, до якої б увійшло 10-15 населених пунктів із центром у Сторожинці. До того ж, зараз на прямі міжбюджетні відносини будуть виходити лише ті територіальні громади, які відповідатимуть всім визначеним вимогам.
Однією з основних проблем, які сповільнюють проведення реформи, експерт назвав відсутність належно оформленої законодавчої бази. Друга проблема – непоінформованість громадян, внаслідок чого з’являються певні чутки та стереотипи. Саме тому офіс реформ та обласна державна адміністрація намагаються донести інформацію про процес децентралізації, з цією метою проводиться низка інформаційних семінарів, зустрічей, надаються відповідні роз’яснення.
Як поінформувала Христина Марчук, зараз готується нове законодавство для об’єднаних територіальних громад, зокрема є два законопроекти щодо врегулювання земельних питань, а також законопроект про дооб’єднання громад. Окрім того, всі проблемні моменти, які виникають на місцях у процесі створення об’єднаних громад, фіксуються, аналізуються і передаються центральним органам влади. Щоб вирішити ці питання, вносяться відповідні зміни у нормативно-правові акти. У перспективі також прийняття Закону «Про адміністративно-територіальний устрій».
Щоб побачити перші реальні результати діяльності об’днаних громад, має пройти як мінімум рік, зазначив Ігор Баб’юк. Незважаючи на низку проблемних питань, є і безсумнівний позитив. По-перше, значно збільшується бюджет громади, по-друге, інтереси кожного з населених пунктів, що входять до об’днаних територіальних громад, представлятимуть їх депутати, які прийматимуть рішення, тому не буде «перетягування» ресурсів тільки до центру, по-третє, членам громади буде значно легше здійснювати контроль за використанням коштів. Окрім того, зараз є велика підтримка об’єднаних громад з боку Фонду регіонального розвитку, який готовий фінансувати розвиток інфраструктури населених пунктів.
«Жодну систему не можна змінити, не поламавши старі конструкції», –наголосив Ігор Баб’юк. Він закликав сільських і селищних голів переступити через власні інтереси та амбіції і об’днатися задля успішного проведення реформи.