Гру 302015
 

200_164У 1997 році було створено Чернівецьку обласну громадську організацію “Комітет виборців України”. Серед цілей та завдань організації – просвітницька робота з питань виборчого законодавства, правова допомога виборцям, організація спостереження за ходом виборчих кампаній, моніторинг дотримання виборчих прав громадян та прав людини, громадське консультування, забезпечення громадського контролю за діяльністю органів влади та місцевого самоврядування. Про свою діяльність «Буковинському віснику» розповіли заступник голови обласної організації Ярослав Філяк та Євгенія Олійник – тренер з виборчого законодавства.

«БВ»: «Комітет виборців України» працює на теренах області вже досить довгий час. Розкажіть, будь ласка, про історію створення осередку. Як виникла така ідея, хто був ініціатором?
Я.Ф.: Засновниками«Комітету виборців України» були Олександр Мостіпака, Володимир Старик і Юрій Чорней. Це було в 1997 році. Я приєднався до організації у 1998 році, за кілька місяців до виборів. Наші колеги з Кам’янця-Подільського кажуть, що це була їх ідея нас залучити. Сама ж організація на Всеукраїнському рівні розпочала свою діяльність у 1994 році.

«БВ»: Яким є склад організації?
Я.Ф.: У нас, як у громадської організації, немає сталого складу. Є періоди роботи, коли ми виконуємо якісь проекти, займаємося певною діяльністю. Найбільша наша активність проявляється під час виборів. До виборів залучаємо десятки, а то і сотні людей, з якими співпрацюємо. Маємо активістів у Вижницькому, Хотинському, Глибоцькому районах. Є люди, які працюють постійно, є люди, які тільки разово долучаються під час тієї чи іншої виборчої кампанії.

«БВ»: Розкажіть, будь ласка, про ваші заходи.
Я.Ф.: Найпопулярніші заходи – це семінари навчально-просвітницького характеру, які ми проводимо під час виборів. Навчаємо, в першу чергу, спостерігачів, членів дільничних комісій. Працюємо за програмами міжнародної фундації виборчих систем IFES, співпрацювали також з ОБСЄ.

Є.О.: Проводимо багато інтерактивних заходів, зокрема круглих столів-дискусій.

Я.Ф.: Тематика круглих столів буває, особливо у міжвиборчий період, різна. Наприклад, нова для нас тема – це безгромадянство. До неї нас залучили наші колеги з Одеського осередку КВУ. Найбільшою є програма по роботі з депутатами місцевих рівнів – сільських, районних рад. За цією програмою працюємо не тільки в Чернівецькій області, а й в Хмельницькій – останніх 4 роки.

Випускаємо друковану продукцію різного плану – просвітницькі, методичні посібники, друкуємо буклети, 4 рази на рік випускаємо газету. Окрім цього, маємо власний сайт, де висвітлюється наша діяльність – «Буковинська толока» (buktoloka.com.ua).

«БВ»: У нас часто відбуваються вибори. З якими труднощами найчастіше доводиться зустрічатись?
Я.Ф.: Найбільша наша проблема як представників комітету виборців, що спостерігають за цим процесом – це постійні зміни у виборчому законодавстві. Люди мають певний досвід у виборах, але, поряд з тим, важко сказати, що вони знають закон. Кожна Верховна Рада змінює його і «підганяє», так би мовити, під свої інтереси. А ще велика проблема полягає в тому, що у нас не лише не хочуть уніфікувати цей закон, а й не хочуть навчати суб’єктів виборчого процесу, зокрема членів дільничних комісій.

Якщо брати останні місцеві вибори, то проблема, фактично, полягала в тому, що за місяць до виборів члени територіальних комісій, які організовували процес, не мали самого друкованого примірника закону, він з’явився буквально у період формування дільничних комісій. Раніше, якщо комісія починала працювати, вона мала чим керуватися. Мало того, що закон був абсолютно новий, ознайомитись з ним можна було тільки в інтернеті. А на сільському рівні з інтернетом досить часто виникають проблеми.

«БВ»: А вам самим не складно працювати в умовах постійних змін?
Я.Ф.: У цьому контексті ми маємо велике поле для діяльності. А складно це, чи не складно… Це наш напрямок діяльності.

Є.О.: Складність полягає у тому, що, для прикладу, коли ми навчаємо людей, багато хто, особливо ті, що мають великий досвід роботи під час виборів, думає, що ті чи інші моменти виборчого процесу залишаються без змін, тому просять про них не розповідати. Насправді, довгий час все може бути по-одному, а потім законодавець в один момент принципово змінює цю статтю. Складно також ще те, що закон не прjписує все до деталей, тому у багатьох випадках його можна трактувати по-різному.

Я.Ф.: Верховна Рада, м’яко кажучи, «халатно» ставиться до прописування законів. У депутатів така тенденція (так чомусь вони вважають), що коли закон приймають в останній момент, то, відповідно, його легше «протягнути» через Верховну Раду. А коли закон пишеться нашвидкуруч – його не встигають вичитати, там лишається багато помилок. Відповідно, через це ті чи інші статті у ньому можуть двояко трактуватись, якісь моменти взагалі бувають забуті і пропущені. У зв’язку з цим виникає потреба звертатись до Центральної виборчої комісії, щоб вона дала правильне трактування цього закону.

Є.О.: Один з таких моментів, наприклад, – це питання, чи можна спостерігачу заходити після восьмої години вечора в день голосування. Спостерігачу можна, тому що це звичайне засідання і він має право бути на ньому присутнім. Не вказано, що спостерігач має бути від початку до кінця – він може зайти, коли захоче. Але в той же момент в законі написано, що дільниця о 8 вечора закривається. Саме цим, зазвичай, і керуються. Але ж насправді дільниця закривається лише для виборців! І ми безперервно наголошуємо членам комісій, що спостерігач може прийти, коли хоче, і піти, коли хоче. Такі суперечки виникають навіть на рівні голів територіальних комісій. І ми постійно, від виборів до виборів, це пояснюємо.

«БВ»: Над чим працюєте зараз?
Я.Ф.: Зараз долучаємось до процесу децентралізації, це актуально на сьогодні. На цю тему, зокрема, провели два великих круглих столи. Один був в Хотині, а другий, який організували спільно з Хмельницьким осередком – в Кам’янці-Подільському.

Є.О.: Між виборами працюємо з депутатами, щоб вони звітували перед виборцями, вчимо взаємодіяти з громадою.

Я.Ф: Після Нового року плануємо розпочати роботу із надання первинної і вторинної юридичної допомоги вразливим верствам населення. Працюватимемо у п’яти населених пунктах. У цьому контексті співпрацюватимемо з центром із надання вторинної юридичної допомоги, який функціонує в Кельменцях. Це буде досить новий для нас напрямок.

Джерело: Буковинський вісник

Приєднуйтесь до нас:

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)