Сер 262015
 

Місцеві вибори 2015 року серед ряду незнаних раніше новинок мають і норму про грошову заставу, яка лякає багатьох претендентів на мандати депутатів місцевих рад. Проте надто перейматися не варто. Особливо тим, хто пробуватиме свої сили на виборах до сільської чи селищної ради або на виборах сільського чи селищного голови. Від них закон не вимагає платити за право балотуватися. Всім іншим доведеться викласти досить пристойні гроші.

Згідно із положеннями статті 44 Закону України “Про місцеві вибори” грошова застава «вноситься місцевою організацією партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі». Оскільки районних в місті рад на Буковині не залишилося жодної, то під цю норму в Чернівецькій області підпадають вибори до одинадцяти міських рад, одинадцяти районних рад та Чернівецької обласної ради.

Ще 10 серпня ЦВК встановила розмір грошової застави для виборчого списку кандидатів у депутати обласної, районної, міської, районної у місті ради, в тому числі й для Чернівецької області (Додаток №2 до Постанови ЦВК №170). Суму необхідних грошей визначали залежно від кількості виборців, які були зареєстровані у відповідних територіальних громадах станом на 1 липня 2015 р.

Найдорожче партійним організаціям обійдуться вибори до Чернівецької обласної ради – за право висунути список кандидатів доведеться викласти з партійної каси майже 34 тис. гривень. Список рейтингу райрад очолює Сторожинецька – 3,6 тис. гривень, а замикає Путильська – всього 931 гривня. Розміри застави на виборах до міських рад такий самий, як і на виборах міських голів. З ними можна ознайомитися тут.

розмір застави ради

Експерти КВУ нагадують, що застава повертається партійним організаціям у наступних випадках – (1) всім кандидатам, включеним до виборчого списку, відмовлено в реєстрації; (2) якщо відповідні вибори були визнані такими, що не відбулися; (3) якщо за результатами місцевих виборів місцева організація партії, що висунула список кандидатів у депутати, отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів.

Найбільш ймовірно, що перших двох підстав у майбутньому виборчому процесі вдасться уникнути. Відтак після виборів у місцеві бюджети будуть перераховані грошові застави тих партій, що не зможуть подолати виборчого загороджувального бар’єру, який складатиме п’ять відсотків результативних голосів.

Аналітичний відділ Чернівецької обласної громадської організації “Комітет виборців”

 

Приєднуйтесь до нас:

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)