Вер 292015
 

Майже половину депутатів Чернівецької обласної ради можна позбавити мандату.

У рік місцевих виборів Громадський рух ЧЕСНО проводить моніторинг роботи місцевих рад. За законом, якщо депутат пропустив понад 50% засідань сесії чи постійної комісії протягом року, його можна позбавити мандату (ст. 37, ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад”).

Кожен депутат розуміє: прогули або неякісна робота можуть безпосередньо вплинути на подальшу політичну кар’єру і результати осінніх місцевих виборів.

Ось ті місцеві урядники, що пропустили понад 50% засідань Чернівецької обласної ради (клікніть на графіку, щоб збільшити).pasted image 0

До 100% прогульників потрапили відразу два депутати – мажоритарник з Заставнівського району, обраний від політичної партії “Наша Україна” Сергій Столяр та позафракційний депутат, що пройшов за списками “Партії регіонів” Сергій Чорний.

Зі Столяром журналістам Громадського руху ЧЕСНО так і не вдалося зв’язатися, аби отримати коментар. А ось кандидат на відкликання Чорний пояснив, що був відсутнім на засіданнях через проблеми зі здоров’ям, хоча з депутатським мандатом вирішив не прощатися. Стосовно своєї подальшої політичної кар’єри депутат теж ще не визначився.

Майже всі депутати, до яких вдалося дотелефонуватися і запитати про те, чому їх не було на сесіях практично називають одну й ту ж саму причину – слабке здоров’я. Але мандати за всю каденцію вони так і не склали. Дехто каже, що попри те, що прогулює і нездужає знову хоче балотуватися.

Позафракційний депутат Георгій Апетрій, що висувався “Народною партією” від Герцаївського району, став кандидатом на відкликання ще у 2011 році.

“Скажу відверто, я дуже багато хворів. В мене є підтвердження – лікарняні листи. Мені зробили 6 операцій на око, 4 з них – у клініці Філатова в Одесі, тепер ще в Чернівцях продовжують. Скажу відверто, те, що в мене цукровий діабет дало ускладнення зору і в мене проблеми зі здоров’ям. Ось що я вам скажу”, – скаржиться на здоров’я депутат.

На запитання ЧЕСНО чи не заважатиме здоров’я працювати далі і чи не бажає депутат здати свій мандат, Георгій Іванович пояснив, що восени має намір балотуватися вже не у обласну, а у районну раду, аби працювати було легше.

Висуванець політичної партії “Фронт змін” від Хотинського району, позафракційний депутат Ярослав Малімонік відзначився відсутністю на засіданнях у 2011, 2012 та 2013 роках.

“Хворів. Онкозахворювання не так швидко лікується”, – каже депутат.

Практика показує. що депутати, як правило, мандат не складають.

“Якщо депутат не в змозі бути на засіданнях і комісіях, як того вимагає закон, то варто відмовитись від мандату. Громада тоді обере іншого представника, який зможе представляти інтереси людей і контролювати роботу комісій та роботу депутатів на сесіях,” – наголошує Андрій Круглашов, координатор Громадського руху ЧЕСНО.

Однак, як виявилось, не всі депутати знайомі з українським законодавством та усвідомлюють наслідки своїх прогулів. Списочник від “Партії регіонів” Олександр Гандзюк, здивувався, коли Рух ЧЕСНО назвав його депутатом на відкликання:

“Я не знав, що я депутат на відкликання і можу втратити мандат”, – зізнався Гандзюк.

“Були накладки по роботі, працюємо по всій Україні, їздив у відрядження” – пояснив він свою відсутність.

Найбільше кандидатів на відкликання Громадський рух ЧЕСНО традиційно виявив під час моніторингу відвідуваності комісій (клікнути на графіку, щоб збільшити).chernivzi_obl_c_50

Депутат від “Батьківщини” Сергій Тирон у 2014 році пропустив майже усі засідання комісії з питань охорони навколишнього середовища, природокористування та земельних відносин. Однак сам депутат прогульником себе не вважає:

“Ви зафіксуйте, хто найбільше виступав на сесіях обласної ради, найбільше вніс пропозицій. Я був на всіх сесіях, до кожної готуюся. Нема такої сесії, щоб я не виступав 4-5 разів. Якщо й десь не був на комісії, то це не значить, що на всіх. Ось вчора я був на комісії, виїжджав у Хотин. Я намагався працювати активно в обласній раді. Навіть якщо не був десь, то на це були поважні причини”.

Втратити мандат через прогули Тирон не боїться, бо, за його словами, виконує свою роботу сумлінно:

“Я доречі сам вніс пропозицію, щоб Апарат облради підготував звіт по роботі депутатів на засіданнях комісій і в цілому на сесіях. І депутати проголосували. Я правда не бачу виконання з боку Апарату облради”.

Іван Мунтян, який пройшов за списками “Батьківщини”, пояснив Чесно, що добре знайомий з переліком своїх прогулів: “Маю таку інформацію, що пропустив більше половини комісій. І що ці комісії відбувалися одночасно з іншими на території області. Я пам’ятаю, як мінімум, два таких випадки”.

Однак головною причиною своєї відсутності на засіданнях комісії з питань приватизації та управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, до якої входить депутат, Мунтян вважає неузгодження попереднього графіку роботи комісій з її членами.

“В облраді часто виникають питання, які треба вирішувати експромтом. Телефонують і питають: “Ви де?”. Кажу: “Далеко”. А вони: ” Чи можна без вас це питання вирішити?”. Я кажу – це ваше право. Тобто комісії зараз відбуваються не так, як завжди. Раніше планувалося, коли засідання комісій, коли сесії. А тепер, як то кажуть, “на ходу”. Фізично людина не може бути на всіх комісіях”.

Назар Горук, нині позафракціний депутат, а в 2010 році обраний за списками ВО “Свобода”, свою відсутність на більше аніж 50% засідань комісії у 2011-2014 рр. пояснив наступним чином: “На депутатські комісії я ходжу. Але окрім неї я ще включений до спеціальної комісі по приватизації. Її засідання відбувають по 2-3 рази на тиждень і в робочий час. Я ж не можу так часто залишати роботу, все-таки сім’ю годувати потрібно. А до тієї спеціальної комісії входять чиновники, які працюють в будівлі обласної ради і отримують за це заробітню плату. Тому на депутатські комісії я ходжу, а на спеціальну за можливості”.

Юристка Громадського руху ЧЕСНО Галина Чижик наголошує, що депутат не втрачає заробітної платні під час виконання своїх депутатських обов’язків.

“Про це йдеться у ч. 2 ст. 32 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”: У разі здійснення депутатських повноважень у робочий час депутату місцевої ради за основним місцем роботи відшкодовуються середній заробіток та інші витрати, пов’язані з депутатською діяльністю, за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.”

Михайло Миндреску, позафракційний висуванець “Партії регіонів” – один з передових прогульників засідань комісій. Депутат став кандидатом на відкликання ще у 2011 році. Своє відношення до депутатства пояснив дуже лаконічно: “Занят на работе, постоянно в командировках”.

Варто зауважити, що робота – не є поважною причиною для відсутності на засіданнях Ради чи комісії. Хоча за свою роботу у місцевому самоврядуванні депутати дійсно не отримують грошей від держави, згідно з законом, їхній роботодавець звільняє їх на час проведення сесій та засідань постійної комісії від виконання своїх обов’язків (ст. 32 – Звільнення депутатів місцевої ради від виконання службових обов’язків для виконання депутатських повноважень – ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад”).

Як стало відомо ЧЕСНО, прогулюють не лише списочники, а й мажоритарники, яких обирали виборці від конкретних районів.

Висуванець “Партії регіонів” від м. Новодністровськ, наразі позафракційний депутат Сергій Лунін майже стовідсотковий прогульник засідань комісії з питань регуляторної політики, підприємництва, туризму та ПЕК, до якої входить з початку каденції. Депутат, як і більшість його колег теж скаржиться на проблеми зі здоров’ям.

“У меня проблемы со здоровьем были. Мне ставили имплант и пробили гайморовою пазуху. Поэтому я ездил в Киев, в Виннице делали операцию”, – пояснює обласний депутат.

Однак, як поділився з ЧЕСНО депутат Лунін, надалі саме з цих причин балотуватися не збирається.

Депутат-мажоритарник від Хотинського району, член політичної партії “Наша Україна” Віктор Гончар, що входить до комісії з питань охорони навколишнього середовища, природокористування та земельних відносин, не повірив, що поповнив лави кандидатів на відкликання і сказав, що уточнить інформацію.

“Напевно були якісь вагомі причини. Якщо б це було якесь систематичне у людини відношення. Я думаю, що є достатньо таких депутатів, які щороку прогулюють”, – стверджував Гончар.

Член політичної партії “Народний фронт”, депутат-мажоритарник від Заставнівського району Юрій Бурдейний прокоментував свою відсутність на засіданнях комісії так:

“Якщо, наприклад, призначають завтра чи післязавтра засідання, в той час, коли в мене по роботі призначені справи чи виборці – я ж не залишу все тут. Люди доїжджають, приїжджають. Коли завчасно попереджають, то є можливість планувати”.

Василь Дімітрюк, обраний від Сокирянського району, представляє в обласній раді “Народний фронт”. Саме свою приналежність до опозиції у 2012-2013 роках він називає головною причиною прогулів на засіданнях комісії з питань освіти, науки, культури, спорту та молодіжної політики:

“Нас там було двоє опозиціонерів у цій комісії. Практично ніхто до нас не дослухався і ніхто на нас там не звертав уваги. Спорили, спорили…. І я вирішив, що нема сенсу мені їздити туди за свій кошт за 150 км, якщо я там абсолютно нічого не вирішую. Там була група на чолі з Бауером… Це по-перше. А по-друге, оскільки я на той час був опозиціонером, то з мене навіть, будучи на сесії, вирахували зарплату, що я не був на роботі. Аж до такого доходило”.

Втратити мандат Дімітрюк не боявся: “Одним словом, я не тримався за мандат ніколи і не боявся його втратити”.

Висуванець “Партії регіонів” від Сторожинецького району Василь Телешман теж готовий до того, що депутатський мандат в нього заберуть. Однак сам його здавати не поспішав всупереч тому, що впродовж трьох років (2011-2012, 2014) не систематично відвідував засідання комісії, до якої входить.

“Є уже лист у мене від Гайничеру, що я не відвідував. Я добросовісний депутат був завжди. Просто три роки хворів, хоча й не приносив лікарняні листи. Але, якщо хочете, то можете позбавляти мандату” – пояснює депутат.

Громадський рух ЧЕСНО запрошує долучатися до моніторингу перед місцевими виборами активістів Чернівців та області (vikahatrych@gmail.com).

Довідково: Громадський рух ЧЕСНО – це ініціатива, започаткована представниками 12 громадських організацій у 2011 році. Рівно за рік до чергових парламентських виборів в Україні. Символом Руху став часник – засіб дезінфекції та боротьби з “нечистою силою” у політиці. Рух не підтримує жодного політика чи політичну силу. Мета діяльності руху – забезпечення прозорої та доброчесної влади, запровадження нових європейських стандартів в українській політиці.

Автор: Андрій Кучуран, координатор Громадського руху ЧЕСНО в м. Чернівці

Джерело: сайт Чесно

Приєднуйтесь до нас:

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)